Attīstība Izglītība
izglitiba1

Limbažu novadā notiek pasākumi novada skolu tīkla pilnveidei. Pašvaldības Izglītības pārvalde informē, ka kopš 2023.gada 18.novembra bijušas astoņpadsmit dažādas norises: tikšanās ar Izglītības un zinātnes ministrijas darbiniekiem, sanāksmes, semināri, un tikšanās ar pašvaldības izglītības iestāžu darbiniekiem un iedzīvotājiem.

Pirmā saruna ar Limbažu novada izglītības iestāžu vadītājiem, pašvaldības vadības un Izglītības pārvaldes darba grupas pārstāvjiem notika šī gada 30.janvārī. Novada domes vadības un Izglītības pārvaldes pārstāvju tikšanās ar sabiedrību notika 15.februārī, Limbažos. Tās laikā notika  diskusija par izglītību, izvērtējot pašreizējo situāciju un modelējot iespējamo skolu tīklu nākotnē.

Atklājot šo tikšanos, pašvaldības vadītājs Dagnis Straubergs sacīja: “Liksim galdā faktus, neko neslēpjot, kāda ir finanšu situācija. Mēs esam novads, kas finansiāli ļoti atbalsta izglītību. Taču ilgi vairs tā nespēsim, tāpēc ir vajadzīgas izmaiņas.”

Laika posmā no februāra līdz aprīlim Izglītības pārvaldes pārstāvji ir tikušies ar Viļķenes, Staiceles, Pāles, Vidrižu, Liepupes un Lādezera pamatskolu darbiniekiem. Šajā laika posmā notika arī novada vadības, Izglītības pārvaldes pārstāvju diskusijas ar sabiedrību Pālē, Viļķenē, un Ainažos. Pašvaldības vadītājs Dagnis Straubergs un Izglītības pārvaldes pārstāvji tikās ar Liepupes un Lādezera pamatskolas vadību un darbiniekiem.

Lai izstrādātu optimālo iespējamo skolu tīklu novadā, ir analizēti vienpadsmit visdažādākie dokumenti: VIIS datu bāzes, iedzīvotāju skaits, tā izmaiņas pa vecuma grupām, izglītojamo deklarētās dzīvesvietas, pedagogu tarifikācijas, pašvaldības budžeta finansējums pedagogu darba samaksai, valsts mērķdotāciju sadale pedagogu darba samaksai un citi, tā rezultātā ir izveidotas deviņas prezentācijas un sagatavoti 2 lēmumprojekti.

Gatavojot lēmumprojektus par skolu tīkla optimizāciju, tika pievērsta uzmanība:

  • Iespējai iestādei nodrošināt izglītību ilgtermiņā,
  • Valsts mērķdotācijas sadalei pedagogu darba samaksai,
  • Attālumam līdz tuvākajām mācību iestādēm,
  • Pašvaldības vai sabiedriskā transporta nodrošinājumam,
  • Pedagoģisko un tehnisko darbinieku vakancēm,
  • Valsts mērķdotācijas sadalei  pedagogu darba samaksai,
  • Attālumam līdz tuvākajām izglītības iestādēm,
  • Atbalsta pasākumiem skolēniem pārejas periodā,
  • Iespējai iestādei nodrošināt izglītību ilgtermiņā,
  • Iespējai ekonomēt pašvaldības līdzekļus.

Ir izvērtēti ieguvumi vai zaudējumi, veicot optimizāciju Krišjāņa Valdemāra Ainažu pamatskolā un Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskolā. Pašvaldības finanšu un ekonomikas nodaļas speciālisti ir sagatavojuši aprēķinus, kāda ir pašvaldības budžeta līdzekļu ekonomija.

Veicot optimizāciju Krišjāņa Valdemāra Ainažu pamatskolā, jāuzsver, ka tā netiek likvidēta, bet tiek mainīsies skolas statuss. Pievienojot to Salacgrīvas vidusskolai, veidosies vienota izglītības ekosistēma Piejūrā ar optimālu izglītojamo skaitu. Būs vienota un efektīva pārvaldība, skolēniem būs iespēja apgūt mācību standartu arī skaitliski mazākās klasēs un turpināsies sadarbība ar Ainažu Psihoneiroloģisko slimnīcu.

Savukārt, likvidējot, jeb slēdzot Kārļa Baumaņa Viļķenes pamatskolu, ekonomija ir 224 133 euro un ieguvumi: neliels attālums līdz tuvākajām mācību iestādēm (17km), skolēniem iespējas apgūt mācību standartu un sadarbības prasmes, profesionālās ievirzes programmu daudzveidība, apzinātas vakances tuvākajās izglītības iestādēs, pirmskolas grupas Viļķenē tiek saglabātas, pievienojot tās Ozolaines pirmskolas izglītības iestādei.