Attīstība Izglītība
janvaris_24_22

Pārrunā aktualitātes pieaugušo izglītībā

Šī gada 24. janvārī Limbažu Galvenajā bibliotēkā notika pieaugušo izglītības (turpmāk PI) ekosistēmas dalībnieku tikšanās, ko organizēja Limbažu novada Izglītības pārvalde. Šīs tikšanās mērķis bija pārrunāt aktualitātes PI.

 Izglītības pārvaldes vadītāja Valda Tinkusa uzrunāja pieaugušo izglītībā iesaistītos, uzsverot, ka PI ir būtiska novada izglītības sistēmas sastāvdaļa. Viņa arī  dalījās ar savu pieredzi mūžizglītībā un uzsvēra, cik svarīgi ir turpināt pilnveidi mūža garumā.

Izglītības pārvaldes speciāliste Vaira Ābele iepazīstināja klātesošos ar faktiem, ko  konstatējusi  Valsts kontrole (VK) revīzijā “Vai pieaugušo izglītība sasniedz tai izvirzītos mērķus un atbilst darba tirgus vajadzībām?” VK secinājumi, analizējot galvenokārt divu ministriju ( Izglītības un zinātnes ministrijas un Labklājības ministrijas) aģentūru – Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) un Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) – darbu Eiropas struktūrfondu projektos, ir kritiski.Tie atklāj, ka valstī PI pārvaldība, projektu īstenošana, līdzekļu izmantošana nav produktīva un neatbilst darba tirgus vajadzībām. 44% no abu aģentūru organizēto mācību dalībniekiem izvēlējušies tādas izglītības programmas, kas neietekmē viņu nodarbinātību. Tikai 12 % izglītojamo apguva profesionālās tālākizglītības programmas, kas nodrošina jaunu profesionālo kvalifikāciju. Pārāk maz projektos iesaitījušies cilvēki ar zemu izglītības līmeni – tikai 28%.

Tikšanās dalībnieki uzzināja arī, kādas darbības jau šobrīd tiek  veiktas, lai situāciju uzlabotu nākamajos projektos. Tā, piemēram, izveidota Cilvēkkapitāla attīstības padome, kas darbosies Ekonomikas ministrijas vadībā un  konsolidēs nepieciešamās  darbības  PI. Cerams, ka IZM un LM atbilstoši  VK ieteikumiem radīs risinājumu, kā pilnveidot individuālo darbu ar  iedzīvotājiem, kuriem ir  zems izglītības un prasmju  līmenis, un kopīgi ar pašvaldībām panākt viņu  iesaisti pieaugušo mācībās, kā arī nodrošināt iespēju izglītības programmas izvēlei saņemt karjeras konsultācijas.

Vaira Ābele informēja klātesošos, ka ar NVA darbu pieaugušo izglītībā kādā no nākamajām reizēm iepazīstinās NVA  Cēsu filiāles Limbažu klientu apkalpošanas centra speciāliste Ramona Kočāne. Šoreiz vairāk tika runāts par  VIAA projektu “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”, kurš tika īstenots  no 2017.gada līdz aizvadītā  gada beigām. Šajā projektā VIAA partneris bija arī Limbažu novada pašvaldība, kura par sadarbību  saņēma VIAA Pateicību.

 Ar VIAA sniegtajiem datiem par Limbažu novada iedzīvotāju iesaisti projektā iepazīstināja Izglītības pārvaldes speciāliste Maija Andersone. Tie liecina, ka dalībai projekta 9 kārtās  pieteikušies 1217 interesenti – 781 no Limbažu, 276 –  no Salacgrīvas un 160 no Alojas  bijušā  novada. Aktīvākas ir sievietes  - no kopējā skaita to ir 791, bet vīrieši – 426. Tāpat kā valstī, arī mūsu novadā iespēju mācīties vairāk izmantojuši cilvēki ar pabeigtu profesionālo vidējo vai jebkura veida augstāko izglītību( (923), bet ar pabeigtu vai nepabeigtu pamata vai vispārējo vidējo izglītību tikai 294. Tas nozīmē, ka pašvaldībā vēl lielāka uzmanība jāpievērš sociālā riska grupām.

Izglītības pārvaldes spciālistes pastāstīja  klātesošajiem arī par iespējamo pašvaldības līdzdalību vairākos ES fondu investīciju projektos PI attīstībai 2023.-2029.g., kā arī informēja par citām aktualitātēm.Tā līdz 6. februārim novadā notiek sabiedrības viedokļu uzklausīšana par  domes saistošo noteikumu “Par interešu izglītības programmu liecencēšanu”projektu. Savukārt tiem izglītotājiem, kuriem ir izsniegtas pieaugušo neformālās izglītības programmu licences, līdz maija beigām jāsaņem atļaujas šo programmu īstenošanai, kā to paredz MK noteikumi nr. 395 “ Kārtība, kādā tiek izsniegtas atļaujas neformālās izglītības programmas īstenošanai”.

Savu skatījumu par mūžizglītību sniedza Kultūras pārvaldes kultūras metodiķe Mārīte Saulīte, velkot paralēles starp kultūru un izglītību, uzsverot, ka kultūra iet roku rokā ar cilvēka pilnveidošanos dažādās sfērās. Viņa  arī iepazīstināja ar gaidāmajiem kultūras pasākumiem un aktivitātēm 2024. gadā. Pasākumu klāsts ir bagāts, interesants. Ieplānoti vairāki valsts līmeņa kultūras notikumi.

Elīna Lilenblate (šobrīd vēl  aģentūras LAUTA uzņēmējdarbības konsultante, no 01.02. –   Limbažu Galvenās bibliotēkas vadītāja)   akcentāja, ka uzņēmējdarbības attīstībā svarīgas ir jebkuras zināšanas, ko iegūst izglītības iestādēs, kursos un mūžizglītībā. Elīna Lilenblate  informēja par realizētajiem LAUTAS  projektiem 2023. gadā  un  iepazīstināja ar plāniem šim gadam. Tā, piemēram, Vidzemes Augstskola, sadarbībā ar Limbažu un Smiltenes novada pašvaldībām un starptautisko sadarbības tīklu, piedāvā “Biznesa laboratoriju 2024” ar mērķi attīstīt uzņēmējdarbības prasmes un jaunas biznesa idejas. Piedalīties aicināti jaunieši, studenti un pieaugušie ar biznesa idejām (pieteikšanās līdz 4.februārim).

Noslēgumā risinājās jau pagājušā gada nogalē uzsāktā diskusija par IT kopienas attīstības iespējām novadā. Tika nolemts, ka interesenti nākamreiz pulcēsies šaurākā lokā, lai jau nospraustu konkrētus mērķus un plānotu konkrētus pasākumus šajā virzienā.