Projekti, fondu aktualitātes
Biedrība “Vīzija” realizējusi projektu “Tautas tērps - dzīves mantojums, ko nodot nākamajām paaudzēm”

Kultūras un izglītības biedrība “Vīzija” projektu konkursā biedrībā Vidzemes lauku partnerība “Jūrkante” realizējusi projektu “Tautas tērps- dzīves mantojums, ko nodot nākamajām paaudzēm”.
Realizējot projektu tika izgatavoti 12 pāri Vidzemes novada etnogrāfiski pareizi Lielvārdes tautastērpi, 12 vainagi, 12 saktas, 12 pāri kurpes un zābaki, Lielvārdes jostas puišiem un meitām. Līdz ar to jauniešu deju kolektīva dalībnieki ir ieguvuši jaunu vizuālu ietērpu un sniegtie priekšnesumi ir daudz krāšņāki un estētiski baudāmāki.

Projekta realizāciju veica “SIA Musturi”. Projektu “Tautas tērps - dzīves mantojums, ko nodot nākamajām paaudzēm” finansēja Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai (ELFLA) un Limbažu novada pašvaldība. Projekts tika iesniegts projektu konkursā biedrībā "Vidzemes lauku partnerība “Jūrkante”. Kopējās projekta izmaksas sasniedz10259,83 eiro, no tām 9233,84 eiro ELFLA finansējums un Limbažu novada pašvaldības atbalsts - 1025,99 eiro. Projekta mērķis – veicināt latviešu tautas deju tradīciju pārmantošanu un attīstīt tautastērpu valkāšanas kultūras saglabāšanu.

Jauniešu deju kolektīvs “Skulte” ir piedalījies Skolas Jaunatnes Dziesmu un deju svētkos, Limbažu novada rīkotajos pasākumos, deju konkursos “Bauskas kauss”, Limbažu apriņķa deju skatē iegūta I pakāpe, 2016. gada kolektīvs piedalījās Čehu Republikas Zlin pilsētas starptautiskajā folkloras festivālā, pārstāvot Limbažu novadu un Latviju. No kolektīva pastāvēšanas brīža, jauniešu deju kolektīva dalībniekiem nebija savu tautastērpu. Lai kolektīvs varētu uzstāties, piedalīties skatēs, tērpi tika aizņemti no citiem kolektīviem. Ņemot vērā, ka tautastērpi tiek izgatavoti katram individuāli, tad aizlienētie tērpi ne vienmēr izskatās labi kā dēļ cieš kolektīva koptēls un tautastērpu valkāšanas kultūra. "Tautastērpa valkāšana ir tradīcija, kuru gribam aizvien vairāk iedzīvināt. Tas nozīmē, ka mums ar to būtu grūtības, jo pēdējos 20 līdz 25 gados varam runāt par tautastērpa renesansi Latvijā, taču tuvojas mūsu valsts simtgade, mūsu Latvijas dzimšanas diena, kur viens no svarīgākajiem rituāliem ir sapošanās. Tautastērpa valkāšana ir mūsu tautas pašcieņas un pašapziņas manifestācija, apliecinājums, ka joprojām izzinām, cienām un kopjam mūsu kultūras mantojumu, ka tas nav tikai muzejiska vērtība, bet dzīves mantojums, ko nodot nākamajām paaudzēm. /Kultūras ministre Dace Melbārde/

2017. gada augusta mēnesī Latviešu krāšņos tautas tērpu kultūras mantojumu deju kolektīvs “Skulte” parādīja Ungārijā, piedaloties Starptautiskajā folkloras festivālā, sniedzot koncertus pilsētā Siōfk. Savukārt jau 21. oktobrī Skultes kultūras integrācijas centrā koncertā “Šādi tādi satikās” , JDK “Skulte” izdejos Ungārijas koncertprogrammu savos krāšņajos, jaunajos tērpos!

Informāciju sagatavoja:
Projekta vadītāja Zinta Medne

skultes projekta logo