Izglītība
gramata2

21.gadsimtā mācīšanās mūža garumā būtībā ir kļuvusi par nepieciešamību. To nosaka pieaugošā tehnoloģiju attīstība un digitalizācija. Iegūt un aizvien papildināt savas zināšanas un prasmes iespējams, iesaistoties ne tikai formālajā, bet arī neformālajā izglītībā. Tas sniedz iespēju veiksmīgāk iekļauties darba tirgū, kā arī pilnveidot savas personības kvalitātes.

Izglītības likuma 46. pants raksturo neformālās izglītības programmas un prasības to izstrādei, kā arī nosaka, ka neformālās izglītības programmu īstenošanai nepieciešama pašvaldības izsniegta atļauja (iepriekš programmas tika licencētas). Neformālās izglītības programmas var piedāvāt ne tikai pieaugušajiem, bet arī arī jauniešiem vecumā no 13-25 gadiem, atbilstoši Jaunatnes likumā noteiktajam.

2023. gada 19. jūlijā stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 395 “Kārtība, kādā tiek izsniegtas atļaujas neformālās izglītības programmas īstenošanai”, kas paredz vienotas prasības neformālās izglītības programmu apraksta sagatavošanai un iesniegšanai pašvaldībā, kā arī nosaka šo izglītības programmu īstenotāju atbildību par programmu saturu, īstenošanas kvalitāti. Limbažu novada pašvaldībā programmas atļauju saņemšanai izvērtē Interešu izglītības programmu licenču un neformālās izglītības programmu atļauju izsniegšanas komisija.

Š.g.martā Izglītības pārvaldes organizētajā seminārā tika sniegts detalizēts skaidrojums par jauno kārtību neformālajā izglītībā. Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste – metodiķe Maija Andersone iepazīstināja klātesošos ar normatīvajos aktos noteikto pašvaldības atbildību par pieaugušo izglītības īstenošanu. Minētie MK noteikumi nosaka, ka izglītības programmas tiek reģistrētas attiecīgās administratīvās teritorijas pašvaldībā. Atļaujas īstenot programmas nepieciešamas visām juridiskajām un fiziskajām personām, kuras nav reģistrētas Izglītības iestāžu reģistrā. Akreditētas izglītības iestādes, kā arī Nacionālo bruņoto spēku vienības ir tiesīgas īstenot neformālās izglītības programmas bez atļaujas saņemšanas. Juridiskās un fiziskās personas, kuras līdz 2023. gada 31. maijam saņēmušas pašvaldības licenci pieaugušo neformālās izglītības programmas īstenošanai, ir tiesīgas turpināt attiecīgās izglītības programmas īstenošanu ne ilgāk kā līdz 2024. gada 31. maijam.

Izglītības un zinātnes ministrija ir izstrādājusi Vadlīnijas, kas sniedz izglītotājiem metodisku atbalstu programmu izstrādei un atļauju saņemšanai. Būtiski svarīgi ir izprast, ka neformālās izglītības programma nav profesionālās izglītības programma. Tās apguves laikā iegūtās prasmes nav tieši attiecināmas uz kādas profesijas apguvi. Pēc neformālās izglītības programmas apguves persona nav kvalificēts attiecīgās jomas speciālists.

Lai izveidotu prasībām atbilstošu, kvalitatīvu neformālās izglītības programmas aprakstu, nepieciešams ievērot vairākus būtiskus aspektus, jau sākot ar to, ka programmas nosaukums nevar būt identisks kādas profesijas, kā arī profesionālās kvalifikācijas vai tās daļas nosaukumam. Turklāt apliecība par programmas apguvi nav valsts atzīts dokuments par profesionālo izglītību vai par profesionālo kvalifikāciju. Tas saistīts arī ar mērķi, programmas apjomu, metodēm un ar sasniedzamo rezultātu, kas jānorāda programmas aprakstā.

Lai izstrādātu programmu atļauju saņemšanai un iesniegtu līdz Interešu izglītības programmu licenču un neformālās izglītības programmu atļauju izsniegšanas komisijas sēdei 30.aprīlī, Izglītības pārvaldē notikušas vairākas konsultācijas.

Rosinām visus interesentus iepazīties ar MK noteikumiem nr.395 “Kārtība, kādā tiek izsniegtas atļaujas neformālās izglītības programmas īstenošanai” un neskaidrību gadījumos vērsties pie Izglītības pārvaldes galvenās speciālistes – metodiķes Maijas Andersones.